HAT-KP-1-2023/1-000347
Tanulmányi kirándulás az 1848/49-es szabadságharc tábornokai tiszteletére, városunk folyójának (Hármas-Körös) eredetéhez.
1. nap: Kora reggel indultunk Kunszentmártonból. Első helyszínünk volt Arad, a Magyar Golgota. Az aradi vár felújítás alatt áll, így csak körbe járni tudtuk. A város főterének megtekintésekor az épületek stílusának összehasonlítása során a tanulók látták a történelmi korokra jellemző stílusok közötti különbséget. Az Aradi Vértanúk emlékoszlopánál verssel és dallal emlékeztünk. Elhelyeztük a megemlékezés koszorúját is. Következő megállónk Világos a Piactér, ahol felkészült a magyar sereg a fegyverletételre, majd a világosi vár felé vettük utunkat. Ez a túra egy jó bevezető volt a későbbi „hosszabb” túránkhoz. Projektünk színhelyein tanuló csoportok végezték az idegenvezetést. Megtekintettük a világosi várromot, megismerkedtünk a vár történelmével. Következő helyszínünk Borosjenő kastélya volt, ahol Vécsey Károly emléke előtt tisztelegtünk. Késő délután érkeztünk Magyarremetére, a Fekete-Körös völgyébe, Szent László királyunk egykori szállására, ami nekünk is szállást adott 3 napra.
2. nap: A Bihari-hegységben barangoltunk. Reggeli után a Medve-barlanghoz utaztunk Kishoh határába. Végigjártuk az 1500m hosszú cseppkőbarlangot, melyben teljes barlangi medve csontvázat találtak a barlang feltárásakor. Szakmai kisérést kértünk az utunkhoz. Az Alföldről érkező tanulók most jártak először ilyen gazdag karsztképződményeket. Lelkesen csodálták a barlang méretet, a különleges formájú , változatos színű cseppköveket. A kirándulás után remek lehetőség nyílt a tanulók számára hogy a helyi termelőktől mézet, zakuszkát, lekvárt, gyümölcsöt vásároljanak. Innen Boga falu határáig utaztunk és elindultunk a jelzett úton gyalogtúrára a Három-Királyok vízeséshez. A felázott úton lassan tudtunk haladni, figyelnünk kellet a csúszós kövekre, még is úgy éreztük, ez igazán izgalmas túra volt. A szálláshelyre tartva megálltunk a Farcu kristálybarlangnál, mely csak 265 méter, de a falakról olyan kristályok ragyogtak, melyek csak itt tekinthetőek meg, a levegőn oxidálódnak elveszítik fényüket. A barlangot vezetővel látogattuk. A gyerekek érdeklődéssel nézték a korábbi bányamunkák nyomait is. A nap végére visszatértünk szálláshelyünkre, ahol hatalmas eső fogadott minket. Hozzákezdtünk az „Útinapló” készítéséhez, élményeink megörökítéséhez,
3. nap: Felfedeztük Nagyszalontát. A szálláshelyről a 795-ös úton buszoztunk Szalontára, vissza Árpád település felé fordultunk, hogy megnézzük a monda szerinti Árpád temetkezési helyet. Nagyszalontán meglátogattuk az Arany János Emlékmúzeumot. A Csonka torony bejárati oldalán elhelyezett emléktáblánál koszorút helyeztünk el. A tankönyvekből ismert költő a kiállítás révén közelebb kerülhetett a gyerekekhez. A torony bejárása után a szoborparkban megtekintettük neves személyek szobrait. Arany János szülőházánál felelevenítettük híres balladáit. A városi csatangolásunk után visszaindulunk szállásunkra, mert várt ránk a magyarremetei iskola diákjainak futballcsapata. A közös a játék felejthetetlen élményt szerzett mindenki számára.
4. nap: Elbúcsúztunk Magyarremetétől Indulás előtt átadtuk Kunszentmárton város könyves ajándék csomagját a magyarremetei iskola alsó tagozatsainak. Ez után elindultunk hazafelé. Nagyváradon álltunk meg. Megtekintettük a várat, ahol Nagysándor Józsefre ,a város szülöttjére emlékeztünk. Ady Endre elválaszthatatlan Nagyváradtól, emlékmúzeumának felkeresése nagy élményt jelentett a diákok szamara. Éltek az interaktív lehetőségekkel, szívesen fotózkodtak Ady kalapjában. Az épület előtti parkban megkoszorúztuk a költő szobrát. Utána kisétálunk a Sebes-Körös partjára, melynek hangulata meghatározza a városképet. A folyó melletti séta jelentette a búcsút Nagyváradtól. Ezután hazaindultunk, az esti órákban érkeztünk Kunszentmártonba.
Tanulóink felejthetetlen élményekkel gazdagodtak a Határtalanul pályázat kirándulása során.